25 sierpnia

25 sierpnia

Witamina C w kosmetykach, jaka jej forma jest najlepsza

Kosmetycznej witaminie C przypisuje się wiele dobrego np. usuwanie przebarwień, uszczelnienia naczyń krwionośnych, wzmocnienie skóry, rozjaśnienie, rozświetlenie, zwężenie porów. Mógłbym wymieniać zalety witaminy C, ale to nie jest wszystko tak kolorowe jak się nam wydaje.

Witamina C w kosmetykach, jaka jej forma jest najlepsza


Jak wiemy już z różnych źródeł istnieje wiele odmian witaminy C, by mogła ona zadziałać potrzebuje odpowiedniego PH, dobranego indywidualnie stężenia, zacienionego opakowania i stabilności (w miarę możliwości), dobrego nośnika i odpowiedniego stosowania, ale dzisiaj omówię witaminę C i jej odmiany w kosmetycznym składzie INCI. 


Inci witamina C dla każdego typu skóry nawet wrażliwej


Tetraizopalmitynial askorbylu - INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate. Jedna z najlepszych pochodnych witaminy C, którą może stosować każdy rodzaj skóry nawet ta bardzo wrażliwa. Zazwyczaj kosmetyki z tą pochodną witaminy C będą olejowe (często koloru żółtego/pomarańczowego), dzięki formie olejowej świetnie dogaduje się z warstwą lipidową na naszej skórze.
Działanie tego składnika działa już 1-3% stężenia nie zostawiając po sobie podrażnień, czerwonego rumienia czy złuszczania. Co ważne Tetraizopalmitynian Ascorbylu może być łączony z innymi formami witaminy C. Nie jest bez wad bo jeśli chodzi o działanie na istniejące zmarszczki - cudów nie ma, trzeba dłużej poczekać na efekty. Sól magnezowa fosforanu askorbylu - INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate. Bardzo łagodna, ale  rozpuszcza się w wodzie za czym idzie jej szybszy rozkład i słabsza penetracja przez naskórek. By z tej pochodnej wycisnąć coś więcej niż sam fakt użytku witaminy C potrzeba jej w minimum 15% stężeniu. Jej stabilność jest bardzo dobra dzięki czemu zachowuje swoje właściwości na dłużej. Sól magnezową fosforanu askorbylu proponowałbym osobom cierpliwym, wrażliwym i nie mającym na celu działanie ukierunkowanego na starzenie się skóry (bardziej rozjaśnianie, rozświetlenie).Glukozyd Askorbylu - INCI Ascorbyl Glucoside. Połączenie witaminy C z cząsteczką cukru. Świetnie penetruje skórę, glukoza jest tu nośnikiem pochodnej witaminy c dzięki czemu łatwo się jej przedostać przez warstwy naskórka. Jednak aż tak słodko nie jest i mimo, że nie jest to drażniące witamina C to przy wyższych stężeniach (powyżej 5%) czy przy temperaturach ok 40 stopni może powodować silny rumień, dlatego wymieniam ją jako ostatnią. Ponieważ idealnie rozpuszcza się w etanolu należy spojrzeć na skład czy przypadkiem nie ma go w składzie obok tej witaminy - działanie silnie wysuszające (o ile nie ma składników takich jak aloes, pantenol czy innych łagodzących alkohol)