29 sierpnia

29 sierpnia

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Wakacje jak i całe lato upłynęły pod znakiem stresu, nerwów i niewiadomych. Szukając miejsc godnych odwiedzenia natrafiłem na Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Zapraszam w podróż po przepięknych widokach.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Budowa zamku odbyła się w około 1350 - 1370 r. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego zaś po II Polskie Państwo wykonało prace konserwatorskie po czym udostępniono obiekt do zwiedzania. Obecnie dojazd jest łatwy bo są to okolice Zawiercia a z miejscami parkingowymi nie ma problemu nawet w godzinach szczytu, często parkingi są na prywatnych posesjach gdzie skutecznie Panie machają rękami bo to właśnie u nich zaparkować.

zamek zawiercie


zamki na śląsku

Prócz Zamku Ogrodzieniec (bilet w cenie 10-17) można zwiedzić również Gród na Górze Birów (5-7,-) oddalony o ok 2 km. Piękna pogoda to i skusiłem się na odwiedzenie tych dwóch miejsc.

Nie jestem historykiem i niekoniecznie mnie historia interesuje, bardziej takie wycieczki traktuję jako forma ruchu, zwiedzenia czegoś "innego" i odpoczynek. Najbardziej podobały mi się w Zamku Ogrodzieniec wszechstronność zamku, wolna przestrzeń no i oczywiście krzesło tortur, które budzi różne emocje. Zamek a raczej jego ruiny można zwiedzić w pół godziny, ale otoczony jest przepiękna zielenią na której ludzie odpoczywali i żyli chwilą oraz skałami po których można się wspinać wraz z instruktorami.

Co zwiedzić w Polsce

Co zwiedzić na śląsku

Skała do wspinaczki


Gród na Górze Birów to przystanek do którego trzeba dojść spacerkiem po zalesiałym terenie, który sam w sobie jest spokojny i przyjemny do tej formy aktywności. Gród ten pokazuje nam jak mogła wyglądać osada obronna z czasów kiedy Polską rządzili pierwsi Piastowie.

Nie wiem ile było schodów jednak jak widać po zdjęciach przejście po nich powie Wam jaką macie kondycję ;). Powtórzę się, bo widoki są warte tego, to idealny klimat dla amatorów górskich jak i po prostu wycieczkowych pieszych z nastawieniem na wędrówkę oraz odpoczynek.

Gród na górze Birów


Góra Birów


zawiercie

Mile spędzony czas bez presji zegarka, chodzenia.  Na obiektach znajdziemy takie atrakcje jak tor saneczkowy, park linowy i różnego rodzaju grill bary czy budki z lodami.
Wtedy kiedy ja byłem grał DJ w namiocie gdzie lano piwo ... a, że jestem przeciwnikiem tego typu miejsc, które totalnie psują urok tego miejsca daję za to minusa jak i odbywające się walki a'la MMA, które również były głośne i wcale nie uprzyjemniały pobytu w tym miejscu.


majdan na górze birów