04 sierpnia

04 sierpnia

Jak być blogerem ? Od czego zacząć blogowanie.

Witam Cię Drogi Czytelniku

Blogerem może być każdy w każdym wieku, niesie to jednak wady i zalety o których dzisiaj chciałbym z Wami porozmawiać. Przybliżę też nowym osobom jak to wygląda od strony praktycznej i jakie kroki trzeba podjąć z samego początku.


jak zacząć pisać bloga

Wybór platformy to kluczowa sprawa w założeniu bloga, mamy dwie bardzo popularne strony, na których można założyć bloga.
Blogger (blogspot) strona, która ma mnóstwo błędów i niedociągnięć jednak bardzo dobrze współpracuje z wyszukiwarką google, to znaczy, iż blog złożony na tej platformie 
ma szansę na większą oglądalność. Brak w niej wtyczek pozycjonujących stronę czy też znacznie poprawiających statystyki. Menu jest proste i przejrzyste bez wątpienia złapiesz blogowy blues.
WordPress tutaj nie mam doświadczenia, jednak będąc na bloggerze zazdroszczę 
tej platformie wtyczek, które znacznie ułatwiają pozyskiwanie nowych czytelników 
na których Ci zależy.

Gdy masz już wybraną stronę, czas na nazwę bloga. Nazwa Twojej strony musi być dobrze przemyślana, zapadająca w pamięć, określająca Ciebie, łatwa do wymowy i oczywiście musi być w niej zwarte słowo klucz, które google podchwyci i zacznie pozycjonować 
(przez co oglądalność bloga wzrasta).

Szablonów na bloga w internecie jest na pęczki, można wybierać i przebierać. Radzę by nie robić ze swojej strony podróbki magazynu czy czasopisma ponieważ blog ma być Twoim odzwierciedleniem a nie stroną wykonaną z przymusu. Ładne blogi określam jako proste, minimalistyczne czyste i przejrzyste. Wszystkie dodatki w kształcie kwiatków, serduszek bałwanków itp. wyglądają mało profesjonalnie i nie wzbudzają zaufania.

Określ o czym chcesz pisać, pełne pole do popisu jednak nie da się ukryć najłatwiej jest pisać "o wszystkim i niczym", jednak najtrudniej przy tej opcji jest pisanie dobrych jakościowo tekstów i ich grupowanie. Kosmetyczne i modowe - tutaj jest kolorowo, 
czysto i 
pachnąco łatwo pisać treści zaś trudno się przebić przez tysiące stron o tej tematyce. Sport oraz zdrowie ma swoje pięć minut, jednak czy cały czas będzie to popularne ? Kultura 
i sztuka to blogi zazwyczaj na wysokich poziomach intelektualnych, ale znaleźć w krótkim czasie sporą publiczność jest wyzwaniem.


Jak być blogerem ? Od czego zacząć blogowanie.

Sprzęt, którym ja wykonuję zdjęcia to canon 650D + kilka lamp i blenda - tego wszystkiego wcale nie musisz posiadać, nabyłem te rzeczy ponieważ zajmuję się robieniem sesji zdjęciowych. Zwykły kompaktowy aparat w tych czasach potrafi zrobić lepsze zdjęcia niż nawet lustrzanka, wystarczy pomysł, tło, akcesoria i trochę pomysłu. Często słyszę" 
bo Ty masz dobry aparat", odpowiadam wtedy, że to nie wszystko ponieważ jak wcześniej wspomniałem liczy się kreatywność oraz podejście a nie sprzęt.

Zapas postów na początek to obowiązek, jeśli pracujesz na cały etat jak ja znacznie ułatwi 
Ci to życie. Często siadam przed komputer i robię około pięciu postów na zapas to daje mi około dwunastu dni bez pisania treści i w pełni pozwala mi to znaleźć czas na reklamę bloga i zajęcie się kontaktem z komunikację na innych social media.

Jak reklamować bloga ? Są różnego rodzaju fora, strony z zdjęciami czy nawet grupy na facebooku tam warto chwalić się swoją twórczością (zawsze czytajcie regulaminy, niektóre strony nie życzą sobie naszych linków). Bardzo ważną sprawą są tzw" social media "czyli fanpage, snap, instagram gdzie macie kontakt z swoimi czytelnikami, dodatkowo zwiększa to pozycjonowanie i pozyskiwanie nowych osób (zwłaszcza instagram).
Komentowanie innych blogów jest niezwykle ważne, ponieważ jesteś cały czas widoczny 
dla innych po drugie poznajesz ten świat i ludzi z bliska.
Radzę, nie dawać linka do swojego bloga w komentarzu, pisanie" zapraszam do mnie 
"jest uważane jako spam i Twój komentarz może zostać usunięty.
Odpowiadaj na komentarze pod Twoim postem, robię to od dłuższego czasu ponieważ uważam, iż jeśli ktoś ma coś do powiedzenia i zwraca się bezpośrednio do mnie to grzecznie jest odpowiedzieć, a nie odwrócić się na pięcie bez echa. 

Pisz spójne treści, które czyta się łatwo. Czasem profesjonalny język wprowadza 
w zakłopotanie czytelnika dlatego warto pisać zrozumiale ale nie naukowo - komunikacja jest przecież najważniejsza.
Regularność w blogowaniu to rzecz święta i należy ją przestrzegać mimo braku czasu, siadasz przed komputer, piszesz wpis, robisz zdjęcia obrabiasz je, komentujesz inne blogu w końcu dodajesz na bloga swój artykuł następnie dodajesz go w strony reklamujące, sprzątasz swoje "studio", zerkasz po chwili i odpowiadasz na komentarze - to zajmuje 
na prawdę sporo czasu (u mnie jest to około dwóch godzin). Trzeba być bardzo zorganizowanym czasowo i przestrzennie.

Współpraca to temat na osobny post, zdradzę Wam również ile zarabiam to wszystko 
w swoim czasie. Życzę nowym blogującym wielu sukcesów i wytrwałości.
Pasja nie może być przymusem.