11 lutego

11 lutego

Jak żyć z atopowym zapaleniem skóry

 Jak żyć z atopowym zapalaniem skóry? Trochę inaczej niż dotychczas, bo są aspekty, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Do obostrzeń codziennych jesteśmy już przyzwyczajeni, jednak te dotyczące AZS są inne i mniej uciążliwe. Dzisiaj tablica przykazań atopika w pigułce pisane prostym językiem.

Jak żyć z atopowym zapaleniem skóry


Przykazania atopika

 1. Higiena to podstawa, zadbaj o delikatne produkty bezzapachowe, bez substancji barwiących. Najlepiej emolienty - tyczy się to pielęgnacji ciała i twarzy (ten temat rozwiniemy w innych postach). 
 2. Należy pamiętać, że gorące kąpiele nie polepszą stanu skóry wręcz przeciwnie. Zamiast długiej gorącej kąpieli zdecydowanie lepiej jest wziąć prysznic w umiarkowanej temperaturze. (to samo tyczy się gorącej herbaty - lepiej wypić ciepłą)
 3. Sauny, baseny i solaria nie są wskazane ze względu na temperaturę i chlor.
 4. Wakacje za granicą na wyspie? W cieniu można się również zrelaksować. Słońce absolutnie nie pomoże.
 5. Należy zrezygnować z silnych peelingów ziarnistych (szczególnie solnych) i szczotkowania ciała na sucho. Zamiast pocierania ręcznikiem o ciało w celu osuszenia po np. kąpieli warto dociskać ręcznikiem (z bawełny) do ciała miejsce po miejscu. 
 6. Ubrania, które nosimy powinny być wykonane z materiałów przewiewnych takich jak bawełna.
 7. Proszek do prania (płyn do płukania również) powinien być łagodny dla skóry z dodatkowymi badaniami odnośnie atopii.
 8. Jeśli stosujemy perfumy to oprysk najlepiej wykonać jest na ubrania a nie na ciało (ze względu na alkohol denat).
 9. Makijaż to również temat na inne wpisy z tej serii natomiast z doświadczenia wiem, że najlepiej sprawdzają się nawilżające formuły o lekkim kryciu i mineralne. 
 10. SPF to podstawa ze względu na dodatkową ochronę przed promieniowaniem, ale też przed zanieczyszczeniem środowiskowym. 
 11. Zamiast drapania - krem w torebce, który wyjmujemy i dokładamy w miejsce świądu (o tym również będą osobne wpisy).
 12. Picie wody to podstawa - zamiast coli złap za szklankę wody.
 13. Używki i stres najlepiej jest wyeliminować, ale nie oszukujmy się.... to nie jest łatwe. 

Życie codzienne wśród ludzi

Przede wszystkim moje motto brzmi "nikt za ciebie życia nie przeżyje" a więc należy zadbać o swoje zdrowie psychiczne i najpierw skupić się na sobie. Rad jest masa, ile osób tyle opinii jednak to my żyjemy ze sobą na co dzień i to my decydujemy o tym jak żyjemy. 
Bardzo ważne jest nauczenie się dobrania grona ludzi, którzy nie będą nas oceniać pod kątem wizualnym, czasem my sami wskazujemy i mówimy głośno o naszej chorobie zwracając na to uwagę a ktoś tego nawet nie zauważy. 
Jeśli czujemy się źle psychicznie (co jest bardzo częste) warto wtedy udać się do specjalisty - psychologa czy psychiatry. Leczenie psychiatryczne w tych czasach to nie powód do wstydu a czasem nawet jest to wskazane. Istnieją leki wyciszające dzięki czemu ograniczymy drapanie się, będziemy spać lepiej i trochę nasze myśli będą bardziej optymistyczne. 
Dążę do tego, że jeśli mamy dobrych ludzi obok siebie to nasz problem choćby w głowie będzie nam mniej ciążył a my sami w głowie będziemy spokojniejsi. 

Ja osobiście obserwuje swoje ciało co dziennie wieczorem lub/i rano, zapisuję również gdy widzę poprawę czy pogorszenie lub jeśli wystąpi nagła reakcja alergiczna. - to może pomóc dermatologowi dobrać odpowiednią terapię dla naszej choroby. Nigdy nie zapominam o pielęgnacji i zawsze pod ręką mam produkt, który w trakcie ataku jest w stanie go stłumić.