20 stycznia

20 stycznia

Czym jest atopowe zapalenie skóry AZS

 Choroby skóry to niezwykle trudny temat, to niezwykły temat, bo mam wrażenie, że jeśli coś ma komuś się trafić... to właśnie trafia się mi. Trądzik, AZS, alergie to zgarniam ja, triumfuję na podium i wcale nie jest mi do śmiechu. Dziś o atopowym zapaleniu skóry w pigułce pisane prostym zrozumiałym językiem. 

Czym jest atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry w skrócie AZS to nic nadzwyczajnego, bo jest alergią na różne alergeny od pokarmowych, środowiskowych po te chemiczne (kosmetyki itp).

Przyczyną atopowego zapalenia skóry są między innymi alergie, podłoże genetyczne, zaburzenie struktury naskórka (i jego funkcjonalności), zbyt "sterylne warunki życia", tryb życia (używki, stres). Uwaga - AZS może wystąpić tuż po porodzie u dziecka a może zaskoczyć nas w trakcie życia (w różnym wieku). Mamy 21 wiek a i tak nie wiemy dlaczego konkretnie atopowe zapalenie skóry się tak rozwija i dlaczego konkretnie się zaczyna. Testy alergiczne mogą pokazać na co jesteśmy uczuleni, ale nie oszukujmy się - one zazwyczaj pokażą u większości z nas alergie na orzechy, pszenicę i inne tego typu. No cóż taka moja dygresja.


Jak więc rozpoznać czy mamy atopowe zapalenie skóry? To nie my o tym decydujemy tylko lekarz, na podstawie wywiadu, testów alergicznych i bardzo ważnym kryterium tabeli Henifina-Rajki. Czasem nasze osądy są przerysowane i wyolbrzymiony i po kilku dniach suchość znika i już nie wraca, natomiast przy AZS jest zupełnie inaczej o czym napisze później. 


Objawami AZS to przede wszystkim świąd, liszaje, suchość skóry, szorstkość skóry, podrażnienia, zaczerwienienia, odwodnienie skóry, wysypki, pęcherzyki (swędzące i bolące). To wszystko powoduje, że u osoby z tym schorzeniem skóry rozwija się stres, irytacja, czyszczenie portfela (ciągłe kosztowne leczenie), zaburzenia psychiczne (myśli samobójcze, brak pewności siebie, ciężkość w podejmowaniu decyzji).

co to jest AZS

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest długie, żmudne i wcale nie jest skazane na sukces - mało optymistycznie, ale właśnie tak jest i nie będę Was kłamał. 

Wyróżniamy dwie opcje, pierwszą z nich jest metoda niefarmakologiczna (na której na moim blogu się skupię) czyli pielęgnacja. Produkty kosmetyczne, które są emolientami - opierają się one głównie na tłuszczach i olejach (nie, nie tymi z roślinki bio i eko). Eliminacja produktów mocno perfumowanych, składników drażniących i uczulających (badania alergiczne + obserwacja po danym produkcie). O tym jakie produkty stosować, jak, kiedy i czego unikać jak żyć w kolejnych wpisach. 
 Niefarmakologiczną formą leczenia jest również fototerapia - promieniowanie ultrafioletowe nie zalecane u dzieci do około 12/13 roku życia. 

Farmakologiczną metodą leczenia są miejscowo stosowane maści, kremy, żele sterydowe, mają one ograniczać rozmnażanie się bakterii, niwelować świąd i działać przeciwzapalnie co też ograniczyłoby rozprzestrzeniania się choroby na całym ciele. Sterydy mają sporo skutków ubocznych, nie można ich stosować zbyt długo ze względu na choćby zanik skóry. 

Mamy również cały szereg sterydów doustnych i po prostu antybiotyków - o tym nie rozpiszę się, bo nie jestem lekarzem i moja wiedza jest jedynie na podstawie tego, co sam przeczytam. 

Atopowe zapalenie skóry ma swój sezon tzw remisji - to nic innego jak nawroty choroby. Tak na prawdę każdy początek nowej pory roku to spora szansa na nawrót choroby, trzeba być czujnym i być przygotowanym na taką okoliczność. 


56 komentarzy:

 1. Bardzo uciążliwa przypadłość. Mam w rodzinie takie osoby.

  OdpowiedzUsuń
 2. moja kuzynka na to cierpi od dziecka:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Okropieństwo, miałam zdiagnozowane, jak się okazało niesłusznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na szczęście nie mam atopowego zapalenia skóry, ale znam osoby, które mają;/

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój syn ma, od urodzenia. To już prawie 18 lat. To, przez co przeszedł, zwłaszcza przez pierwsze 13 lat jest niewyobrażalne. Na szczęście od paru lat jest dużo dużo dużo lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam kilka osób które się borykają z AZS i jest to bardzo ciężkie schorzenie
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest to uciążliwe schorzenie. Ja na szczęście nie mam, ani nikt z moich bliskich.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetnie to wszystko wyjaśniłeś. Odczułam ulgę, że moje objawy to jednak nie AZS.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zastanawiałam się ostatnio, czy moja córka nie ma tego zapalenia skóry, ale dermatolog tego nie stwierdziła.

  OdpowiedzUsuń
 10. Znajomy boryka się z tym problemem i widać, że jest to bardzo męczące.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja chorowałam na to jako dziecko, na szczęście teraz jestem zdrowa i mam to za sobą. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U dzieci to częsta przypadłośc, ale lubi wracać :((

   Usuń
 12. Spotkałam w otoczeniu osoby, które borykają się z tym problemem.

  OdpowiedzUsuń
 13. Moja koleżanka ma z tym duży problem ;(

  OdpowiedzUsuń
 14. Mój dwuletni syn ma AZS, świetnie się sprawdza Lipikar Baume AP+ przy codziennej pielegnacji

  OdpowiedzUsuń
 15. U nas na szczęście nikt nie ma takiego problemu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ważny temat poruszyłeś i to jest super, bo trzeba mówić o takich rzeczach. Co prawda nie mam zdiagnozowanego AZS, ale nierzadko borykam się z suchością skóry i jej zaczerwienieniem. Takie problemy mam wówczas, kiedy przez dłuższy czas się stresuję...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę temat rozwijał, czuję ,że to ważne :)
   JEśli chodzi o stres to wtedy warto po prostu znaleźć środek uspokajający (lek bądź po prostu siebie poznać)

   Usuń
 17. Miałam kiedyś z tym problem. Dermatolog jednak mi pomógł z tego wyjść :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja na szczęście nie mam ale mój siostrzeniec biedny ma :(

  OdpowiedzUsuń
 19. Mi kiedyś jedna pani doktor powiedziała, że jestem jakaś "atopowa", gdy dostałam swędzących plam na dłoniach po użyciu środków piorących dla małych dzieci ?? Coś w tym jest chyba, bo nie wszystko mi pasuje i nie mogę używać np. zbyt mocnych płynów do płukania tkanin, tych perfumowanych zwłaszcza. Poza tym cierpię na wiosenną alergię wziewną, co się zaraz niestety zacznie, bo luty już blisko i pierwsze pylenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zrobić testy alergiczne może to po prostu alergia (a AZS jest alergią)

   Usuń
 20. To uciążliwa choroba każdy kto jest na cokolwiek uczulony wie jak trudno jest walczyć z tego typu "przypadłościami".

  OdpowiedzUsuń
 21. moja koleżanka na to cierpi od lat. Raz jest lepiej raz gorzej. Sterydowe maści stosuje cały czas

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ah te sterydy .... nie są dobre dla skóry, ale fakt one podtrzymują efekt

   Usuń
 22. Na szczęście nie borykam się z tą przypadłością, ale domyślam się, że jest bardzo uciążliwa :(

  OdpowiedzUsuń
 23. Na szczęście nie mam tego problemu :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Znam youtuberke co ma to i jak sama mówi nie jest to nic miłego. Na szczęście ja nie mam tego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest u mnie występuje rzutami nie cały czas :)

   Usuń
 25. Moja mama cierpi na to, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 26. A czy przy AZS stosuje się jakąś specjalną dietę czy nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Totalne wyeliminowanie alergenów (trzeba poznać swój organizm), goracych posiłków i nadmiaru soli i cukru czy też ostrych przypraw

   Usuń
 27. Zmagam się z AZS od dzieciństwa... O ile wiosną i latem jest całkiem znośnie, zimą tragedia!! Skóra swędzi na potęgę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stąd też będzie seria polecanych produktów + jest w zapisanych relacjach na instagramie moim :)

   Usuń

Dziękuję, że ze mną jesteś! Instagram: lukaszmakeup