19 września

19 września

Jak uniknąć efekt ciastka po pudrowaniu

Jak uniknąć efekt ciastka po pudrowaniu? Puder to kosmetyk, który ma przedłużać trwałość makijażu, gruntować podkład i korektor, matować skórę, wygładzać, rozświetlać i trzymać makijaż przez cały dzień w nienaruszonym stanie. 

Jak uniknąć efekt ciastka po pudrowaniu


Zmiel mnie

Im bardziej zmielony, sypki i delikatny puder, tym lepiej dla efektu końcowego. Drobno zmielony puder nie obciąża skóry i scala makijaż praktycznie bez efektu podkreślenia suchych skórek czy porów. Drobnozmielenie tyczy się formuły sypkiej i prasowanej, ta prasowana powinna być równie lekka, jak sypka, chociaż trudno to uzyskać jest to możliwe. Pod palcami konsystencja pudru ma być jedwabiście lekka ale nie śliska, zazwyczaj śliskie pudry dają efekt bielenia, dlatego warto zwrócić uwagę czy bazą nie jest krzemionka, która wygląda świetnie, ale do zdjęć się nie nadaje, a używana nagminnie może trochę przesuszyć skórę. 


Kolorowe na białym

Pudry występują w formie barwionej (zazwyczaj przez barwnik spożywczy, mineralny lub co gorsza syntetyczny). Osobiście sam wybieram formę sypką niebarwioną ze względu na uniwersalność, te z kolorem wybieram by podbić krycie podkładowi nałożonego pod.
Znów powrócę do pierwszej części, im bardziej drobny puder tym mniej będzie bielił, warto w sklepach złapać za tester i sprawdzić, czy w "zmarszczkach" na dłoni puder wybiela, wchodzi w linie i czy nie bieli. Chcąc sprawdzić wybicie się bieli, można nałożyć trochę podkładu na to puder i zrobić zdjęcie z lampą błyskową, by uniknąć niechcianego efektu. Jeśli decydujemy się na kolor, puder powinien mieć identyczny odcień jak podkład którego używamy, dopasowanie odcienia pudru do koloru skóry nie ma sensu, bo przecież ten kosmetyk aplikujemy na podkład, a nie na suchą skórę (jeśli jednak tak robimy, to możemy oczekiwać wysuszenia skóry przez np. talk.)


dobry puder matujący


Puszek nie taki zły

 Jak już dobraliśmy puder dla siebie, przystąpmy do jego aplikacji. Często od klientek lub od Was słyszę, że puder podkreśla suche skórki, rozszerzone pory i wyświeca się bardzo szybko.
Zwrócić uwagę należy na:

  • rodzaj podkładu - im bardziej zastygający i matujący tym puder nie powinien być silnie matujący,
  • pielęgnacja koniecznie nawilżająca ale nie tłusta (im bardziej tłusta tym możemy bardziej uwydatnić pory skóry),
  • gruba warstwa pudru może spotęgować efekt ciastka.
Sposób aplikacji pudru bez względu na formę i kolor ma znaczenie. Puszek, gąbka, które są dołączane do kosmetyku nie są takie złe, kiedyś puder nakładano szmatką, gąbką lateksową lub zwykłym puszkiem (najczęściej robiono tak w teatrach czy w pracy przy nagrywaniu filmu). Puder aplikowany za pomocą pędzlem przez omiatanie skóry tworzy nierówny efekt końcowy natomiast puder wtłaczany w skórę miejsce po miejscu nie dość, że utrwali makijaż, będzie wyglądał naturalnie (poprzez kontrolę nad ilością produktu), to spłycimy optycznie pory i strukturę skóry. Wtłaczanie pudru często da nam intensywny mat i ujarzmienie suchych skórek niż omiatanie nim twarzy, warto spróbować tej metody i samemu się przekonać.


jak nakładać puder