03 sierpnia

03 sierpnia

Półtora roku bez Izoteku, jak wygląda skóra. Wasze pytania.

Ponad półtora rok minęło, od kiedy jestem bez ratujących mi skórę tabletek z zawartością przeciwtrądzikową, czyli izotretynoiny. Sporo się zmieniło, tryb życia, związek, praca i miejsce zamieszkanie, ale dzisiaj odpowiadam na Wasze pytania, które wciąż zadajecie na Instagramie, mailach czy Fanpagu.

Półtorej roku bez Izoteku, jak wygląda skóra

Jak radzić sobie z rozszerzonymi porami w trakcie brania leku?
W trakcie leczenia nie wolno używać kwasów i kosmetyków, które działają ściągająco, lek jest na tyle silny, że sam sobie poradzi również z „porami". Trzeba uzbroić się w cierpliwość, rozszerzone pory mogą być wynikiem odwodnienia/przesuszenia skóry dlatego dbajmy o mocne nawilżenie, stosując preparatu silnie nawilżające.

Jak wygląda ostatnia wizyta kontrolna u lekarza?
Tak naprawdę nie różni się niczym od innych. Trzeba przygotować badania krwi (robi się je co miesiąc), dermatolog prowadzi wywiad, skóra jest „prześwietlana” i lekarz decyduje czy to koniec kuracji, czy konieczne jest dalsze leczenie.

Jak wrażenia po izoteku?
To najlepsza decyzja w moim życiu, w internecie krąży wiele drastycznych opinii, które często są koloryzowane tak, by tekst się klikał. Po tym czasie leczenia skóra nadal jest bardzo wrażliwa i nie jest doskonała, czasem coś wyskoczy, rumieni się i jest delikatna, ale mimo tego jestem szczęśliwym człowiekiem.

Co sądzisz o leczeniu tetracykliną?

Tetracyklina (najczęściej Tetralysal) to lek, który przepisywany jest przez dermatologów, którzy obierają „bezpieczną” metodę leczenia, zazwyczaj najpierw przepisywane są leki robione, potem maści typu Metronidazol a na samym końcu antybiotykoterapia. Mnie osobiście tetracyklina przyniosła bardzo krótkie i słabo zauważalne efekty, trzeba mieć na uwadze, że każda skóra i organizm są inne.

Miałam już wiele leków i antybiotyków, we wrześniu przechodzę na izotek.
Tak jak pisałem wyżej, miałaś dermatologa, który obiera drogę bardziej „soft". Nie ma się czego obawiać, stosuj się do zaleceń lekarza, dbaj o to, by nawilżać skórę i pić dużo wody i nie czytaj setek artykułów. Będzie pięknie!

Jakie są przeciw wskazania do leczenia izotretynoiną?
Jest ich wiele i decydując się na to leczenie musimy podpisać oświadczenie, że jesteśmy świadom konsekwencji. Ciąża, karmienie piersią, przyjmowanie leków z grup tetracykliny i wit A, podwyższone lipidy w krwi, niewydolność nerek i wątroby, niektóre leki psychotropowe.

Jak długie jest leczenie?
Nie ma określonego czasu, ale zazwyczaj nie jest ono krótsze niż pół roku i dłuższe niż rok. To dermatolog ustala dawkę i długość leczenia przez obserwowanie postępów, dawkowanie i wyniki badan krwi.

Czy faktycznie trzeba co miesiąc robić badania krwi?
Tak to obowiązkowe, jeśli lekarz nas o to nie prosi przy comiesięcznej konsultacji, myślę, że warto go zmienić. Co miesiąc przy tak silnym leku nasze wyniki są zupełnie inne co sama zobaczysz. To leczenie musi być pod stałą kontrolą minimum raz w miesiącu, zdarza się, że kontrole są częstsze (w zależności od stopnia trądziku i wyniku badań).

Jak pozbyć się przebarwień w domu?
Można znaleźć w internecie mnóstwo przepisów, które wybielają/rozjaśniają przebarwienia, np. sok z cytryny, mieszanki kwasów itp. Uważam, że drastyczne domowe przepisy na przebarwienia takie jak cebula, peelingi chemiczne i cytryna to bardzo nieodpowiedzialne posuniecie. Najlepszym sposobem jest laser, wizyta u dermatologa na mocnym peelingu, wizyta w salonie kosmetycznym i złuszczanie skóry kwasami lub retinolem w bardzo wysokich stężeniach. Jest również wiele kosmetyków rozjaśniających, z których warto korzystać, ale tylko w okresie jesienno-zimowym o ile preparat jest światłoczuły.

Czy izotek pomoże w 100% na trądzik?
Leczenie izotretynoiną pomaga w walce z trądzikiem, zdecydowanie efekty będą widoczne. W niektórych przypadkach trzeba powtórzyć kurację, każda skóra, każdy trądzik i każdy problem pacjenta jest inny indywidualny, jednak na razie jest to najskuteczniejsza forma leczenia trądziku.

Jaki miałeś typ trądziku?
Co trafiałem do lekarza to każdy straszył inną diagnozą. Dzięki Karinie Gawron dowiedziałem się, że mam trądzik pospolity z tendencją do piorunującego, dlatego też kwalifikowałem się w pełni do leczenia.

Dostałeś wytyczne odnośnie do pielęgnacji w trakcie kuracji i po?
Tak, dostałem również pakiet próbek dermokosmetyków. Osobiście uważam, że im bardziej nawilżamy, natłuszczamy (omijając składniki, które mogą podrażnić np. oleje mineralne), chronimy skórę i stosujemy ochronę przeciwsłoneczną, tym lepiej dla nas i naszego komfortu.

Pytań jest wiele, wybrałem te najważniejsze. Jestem po to, by Was wspierać i Wam kibicować. Zdaje sobie sprawę, że temat jest bardzo obszerny dlatego zachęcam do zadawania pytań w komentarzach, proszę również o przeczytanie mojej sagi o leczeniu w sekcji TRĄDZIK, tam wiele wyjaśniam.

W dniach od 3.08-11.08.2019 jestem w Bułgarii na urlopie, na komentarze odpowiem po powrocie.