19 czerwca

19 czerwca

Gradówka co to jest i jak leczyć

Gradówka dość popularna w okresie letnim, gdzie tworzy się idealne środowisko dla bakterii. Nie warto jej trzeć, pocierać złotem czy wyciskać te metody nie polepszą stanu zapalnego!


Gradówka co to jest i jak leczyć


Objawem gradówki jest guzek na górnej lub dolnej powiece. Jeśli powstał stan zapalny powieka jest obrzęknięta, czerwona i lekko bolesna.

Gradówka powstaje na skutek zatkania ujścia gruczołu Meiboma, jest to spowodowane zakażeniem gronkowcem, który najczęściej pojawia się u osób ze skórą tłustą, trądzikową (często to on jest winien powstawania trądziku),  z osobami borykającymi się z łojotokowym zapaleniem skóry, cukrzycą i trądzikiem różowatym.

Ta dolegliwość nie powinna trwać dłużej niż dwa tygodnie, jeśli utrzymuje się dłużej, obraz jest niewyraźny, warto udać się do lekarza.
Pierwsze dni można robić okłady z szałwii, która działa ściągająco, antybakteryjnie, przecierać oko letnią wodą. Gradówkę można usunąć chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym lub kroplami.maściami z przepisu lekarza. 


jak leczyć gradówkę


By działać zapobiegawczo przed jej następnym wystąpieniem warto zwrócić uwagę na:

  • ilość mrugnięć-każde mrugnięcie to nawilżenie oka,
  • przecieranie dłońmi oczu-dłonie to siedlisko bakterii,
  • odtłuszczanie wacikiem nasączonym letnią wodą-by uniknąć zaczopowania się gruczołu

Ps. wyjaśniając złotą obrączkę-tu chodzi o masaż grudki, można go wykonać palcem. Ucisk na gruczoły może spowodować odblokowanie ich ujść, jednak zadbajmy by pierścionek czy palce są czyste i jałowe (najlepiej przez jałową gazę).