02 listopada

02 listopada

Jak zrobić bokeh na zdjęciach

Fotografia może wyrazić nasze artystyczne "ja". Bokeh bez wątpienia dodaje uroku zdjęciom, nadaje głębię i wchodzimy właśnie w klimat jesienno zimowy dzięki czemu tego typu fotografia będzie przewijać się bardzo często. Dzisiaj pokażę Wam bardzo łatwy sposób na osiągnięcie tego efektu.


bokeh lapmki ledPotrzebne gadżety do zrobienia bokeh

Do osiągnięcia efektu bokeh potrzebne będą nam różnego rodzaju lampki, najlepiej sprawdzają się te na cienkim druciku z lampkami ledowymi, im więcej na żyłce lampek tym lepiej. Lampki świąteczne choinkowe również się nadadzą jednak często widać sam kabel na zdjęciu i to psuje cały efekt.
Świece a ściślej - ich płomienie, jedna świeca nie da ładnego efektu za to kilka już tak.
Bokeh osiągniemy również w lesie gdy przez liście lub gałęzie drzew przebijać się będzie światło, ważne jest by znaleźć miejsce gdzie gałęzie lub liście są gęsto ułożone. 
Obiektyw typu 50mm, 35mm z małą przysłoną.


las bokeh


Jak zrobić bokeh na zdjęciach


lampki led

bokeh

Ustawienia w aparacie

Im mniejsza przysłona tym lepiej, i tak na prawdę na tym można by było zakończyć. Przysłona odpowiada za rozmycie tła, im mniejsza tym większe rozmycie. Trzeba pamiętać, że im mniejsza przysłona tym mniejsze pole ostrości, jeśli rzecz która fotografujemy jest mała to mała przysłona będzie w porządku jednak gdy produkt jest większy lub jest ich kilka wtedy przysłona musi być wyższa by rzecz, którą fotografujemy była ostra.
Osobiście do tego efektu używam obiektywu typu 50mm w przypadku mniejszych rzeczy a w przypadku kilku lub większych 35mm. 


bokeh fotografia


Ustawienie obiektu fotografowanego

Obiekt fotografowany powinien być możliwie jak najdalej od światła w tle, im dalej od światła, i im bliżej obiektywu rzecz fotografowana będzie tym efekt będzie bardziej spektakularny. Ciężko uzyskać efekt bookeh robiąc zdjęcia od góry gdzie lampki oplatają produkty, najlepiej jest ustawić "na stojąco" np. kosmetyk wtedy też możemy pięknie "rozmazać tło". Aplikacje pomocnicze

Jest wiele aplikacji pomocniczych, które umożliwiają zrobić sztucznie efekt bookeh. Już zwykłym telefonem jest to do zrobienia jednak efekt nigdy nie będzie taki jak byśmy to zrobili ręcznie aparatem fotograficznym. 

AirBrush
Tadaa  HD Pro Camera
Focos
Insta Bokeh: Blend Camera (Android)